sobota 27. června 2009

Šok bez KDE4

Po stisknutí tlačítka pro zapnutí notebooku naběhl GRUB, který mi dal na výběr, jaký systém chci nabootovat. Zvolila jsem možnost standardního linuxu. Ostatní volby byly Wokna, nouzový režim pro linux a ještě nějaký dvě desktop cosi linuxového, to jsem ale zatím nijak nezkoumala.
Bafnula na mě modrá plocha, na ní ovládací panel (alespoň tak se tomu říká ve windows), a na ploše ikona koše a ještě jedna v rohu. Nevěděla jsem k čemu je, ale bohužel jsem to poměrně záhy zjistila.
Dala jsem se do práce. Prvotním úkolem pro mě bylo zprovoznit jabber a icq v Kopete, abych mohla konzultovat případné problémy. Nic složitého. Člověk se rozkouká, párkrát sice klikne vedle, ale nakonec to najde. A pak jsem musela najít internetový prohlížeč a byla jsem šťastná, že vidím ikonku firefoxu:). A tak jsem si začala hrát, prozkoumávala jsem všechny možné nabídky v menu, většinou jsem jen tak koukala, kde co je,a nic neměnila.
Druhý den se mi ale povedla naprostá blbost. Tak jsem různě zkoumala a najednou jsem narazila právě na tu ikonku na ploše. Nabízela možnost přidat widgety. Tak jsem si hned dala na plochu analogové hodiny a hrála si dál. Podařilo se mi si přidat na plochu panel a tak jsem ho chtěla smazat, ale odklikla jsem smazání špatného panelu. A tak mi zmizelo menu a prostor pro spuštěné aplikace a minimalizovaná okna. Smůlička. Nicméně, věděla jsem, že ho tam nějak můžu vrátit právě přes ty widgety. Panel jsem obnovila, ale byl na špatném místě a neměl na sobě všechny potřebnosti, tak jsem navštívila kamaráda sahiba a ten mi s tím pomohl. Stačilo jen zaškrtnout možnost pohybu panelu. Úplná blbost, žejo? Ale já jsem z toho byla docela mimo. Nikdy jsem nic takového neviděla přece.. Sahib mě naučil několik užitečných zkratek jako Alt+F2 pro „spustit“ a taky Ctrl+Alt+Esc pro lebku, která killne zamrzlý okno. Prý to ale nesmím používat jen tak na plochu, jinak si shodím systém... Že bych o někdy zkusila?? :))
Dalším problémem byl zvuk. Pustila jsem si Amarok, ale nehrálo to, jak by mělo. Práskaly mi reproduktory a šumělo to. Stačilo otevřít ovladače zvuku a tam v kanálech zaškrtnout všechno. Nevím proč, ale zabralo to. Prostě metoda pokus-omyl:)).
Nastavila jsem wifinu (se sahibovou pomocí) a tak jsem se v práci mohla připojit na net. Stačilo zas jenom třikrát kliknout. Zbláznila bych se bez grafického prostředí. Aspoň jsem si to myslela. Zkušenost ale ukázala něco jiného. K tomu později. Mandriva mi nabídla aktualizaci a já jsem ji potvrdila. Jenomže jsem měla špatný signál a net mi spanul. A tak se přerušila aktualizace. Problém jsem zaregistrovala, když jsem při odchodu domů počítač vypnula a pak opět zapnula. Naběhl mi linux až na přihlašovací obrazovku a nešlo se prostě přihlásit. Vyhledala jsem tedy pomoc kamaráda Maary.
Ten zjistil, že nefunguje grafické prostředí, že není chyba v hesle, protože v konzoli fungovalo. Sedla jsem ke googlu a začala hledat. Odpovědí mi po několika hodinách byl příkaz urpmi.update –a a urpmi --update --auto-select, update kernelu jsem nebrala v potaz. Tak jsem se přihlásila v konzoli jako root (su root) a zadala update. Odpovědí mi byla hláška, že nelze nalézt nějaký odkaz. Došlo mi, že asi tedy bude problém s připojením k intenetu. Tak jsem začala zkoumat proč. Hrošík mi řekl, že asi bude vypnutá síťovka. Takže zase google a výsledek nula. Jen jsem se naučila další příkaz ifconfig a správně si tipnula, že síťovka bude něco jako eth0. Poznamenávám, že jsem v životě neviděla ani příkazový řádek, natož ještě linux jako černý okýnko čekající na písmenka. Nepřišla jsem na to, jak to zapnout, ale aspoň jsem ověřila, že mám nastaveno získávání adresy z DHCP automaticky (v etc/sysconfig). Všechno opět spravil nakonec můj kamarád sahib, který v /etc/init.d/network něco spustil program, který tu síťovku zapnul a pak pomohlo na radu na fóru mandrivalinuxu urpmi task-kde4 a vše bylo spraveno. Tímto děkuji sahibovi za jeho drahocenný čas.

Žádné komentáře:

Okomentovat